Vi använder cookies. Cookies och webbläsarlagring håller dig inloggad och kommer ihåg dina preferenser. Med ditt tillstånd mäter vi också hur webbplatsen används. Du kan när som helst. Läs vår cookiepolicy.

OpenAI: GPT-3.5 Turbo

openai/gpt-3.5-turbo
TextIndata: textVerktyg16KTillagd 28 maj 2023

Testa OpenAI: GPT-3.5 Turbo nu

Körs på ditt saldo till priserna ovan. Nya konton börjar med gratis användning.

Ett API. Alla modeller.

5 av 5 gratis meddelanden kvar i dag, ett gratis konto ger dig gratis användning och en API-nyckel.Skapa gratiskontoLogga in

Sessionskostnad 0,00 US$

OpenAI: GPT-3.5 Turbo i korthet

  • Indatapriset är 11% högre än medianen för 434 Text-modeller.
  • Stöder verktygsanrop (function calling) för agenter och integrationer.
  • Stöder strukturerad JSON-utdata med ett schema.
  • Ett typiskt anrop (1,000 indata / 500 utdata-tokens) kostar ungefär 0,00437 US$.

Om OpenAI: GPT-3.5 Turbo

GPT-3.5 Turbo är en textmodell från OpenAI, identifierad på api14 som openai/gpt-3.5-turbo. OpenAI beskriver den som sin snabbaste modell, och den släpptes av leverantören 2023-05-28. Den tillhör textkategorin och är byggd för att förstå och generera naturligt språk eller kod, med optimering för chatt och traditionella completion-uppgifter. Om du väljer en allmänt användbar OpenAI-modell för vardagligt textarbete är detta den långvariga standard som en stor del av ekosystemet byggdes kring.

Modellen tar text som indata och returnerar text som utdata, så det finns ingen bild-, ljud- eller filhantering att planera för. Dess kontextfönster är 16 385 tokens, och maximal utdata är 4 096 tokens, vilket innebär att långa indata är möjliga men själva svaret är begränsat långt under kontextstorleken. Kunskapsgränsen är 2021-09-30, så allt efter det datumet måste komma från prompten snarare än från modellens träningsdata. Parametrar som stöds i förfrågningar inkluderar temperature, top_p, max_tokens, stop, frequency_penalty, presence_penalty, logit_bias, logprobs, top_logprobs, seed, response_format, structured_outputs, tools och tool_choice.

Dessa funktioner motsvarar en ganska bred uppsättning praktiska arbetsuppgifter. Chattachat, utkast och omskrivning, sammanfattning av dokument som ryms inom kontextfönstret, klassificering och extrahering till en fast form, samt kodgenerering eller kodförklaring passar alla rimligen, eftersom modellen hanterar både naturligt språk och kod. Eftersom tools och tool_choice stöds kan du definiera funktionsscheman och låta modellen avgöra när de ska anropas, vilket passar agentliknande arbetsflöden och hämtningspipelines där modellen behöver begära data. Parametern seed är användbar när du vill ha repeterbar sampling, och response_format plus structured_outputs är användbara när en efterföljande parser förväntar sig en förutsägbar struktur snarare än fri prosa.

Att anropa den via api14 fungerar på samma sätt som med vilken annan OpenAI-kompatibel endpoint som helst. Skicka din förfrågan till chat completions-rutten med modell-id:t openai/gpt-3.5-turbo, och använd parametrarna ovan i förfrågningskroppen efter behov. Om du redan har kod skriven mot OpenAI SDK eller en kompatibel klient är det normalt den enda ändringen som krävs att peka bas-URL:en mot api14 och byta ut modell-id:t.

Två begränsningar är värda att ha i åtanke innan du bestämmer dig. Kunskapsgränsen 2021-09-30 innebär att modellen inte känner till aktuella händelser, bibliotek eller API:er om du inte tillhandahåller den kontexten, och taket på 4 096 tokens för utdata begränsar hur mycket den kan producera i ett enda svar. För mycket stora indata, mycket långa genereringar eller uppgifter som är beroende av aktuell kunskap kan en annan modell på api14 passa dig bättre.

Så anropar du OpenAI: GPT-3.5 Turbo API

  1. Skapa en API-nyckel i din kontrollpanel.
  2. Installera det officiella openai-SDK:t för ditt språk.
  3. Sätt baseURL till https://api14.com/api/v1 och model till "openai/gpt-3.5-turbo".
import OpenAI from "openai";

const client = new OpenAI({
  baseURL: "https://api14.com/api/v1",
  apiKey: process.env.API14_API_KEY,
});

const result = await client.chat.completions.create({
  "model": "openai/gpt-3.5-turbo",
  "messages": [
    {
      "role": "user",
      "content": "Explain vector databases in two sentences."
    }
  ]
});
console.log(result.choices[0].message.content);

Parametrar som stöds

frequency_penaltylogit_biaslogprobsmax_tokenspresence_penaltyresponse_formatseedstopstructured_outputstemperaturetool_choicetoolstop_logprobstop_p

Specifikationer

Kontextlängd
16 385
Max utdata
4 096
Indata
text
Utdata
text
Kunskapsgräns
2021-09-30

Anrop på api14 · senaste 7 dagarna

10-1710-1810-1910-2010-2110-2210-23

OpenAI: GPT-3.5 Turbo: vanliga frågor

Vad kostar OpenAI: GPT-3.5 Turbo API?
OpenAI: GPT-3.5 Turbo kostar Indata 1,75 US$ / 1M tokens. Det dras från ditt USD-saldo endast för lyckade anrop; misslyckade anrop är gratis.
Hur stort är kontextfönstret för OpenAI: GPT-3.5 Turbo?
OpenAI: GPT-3.5 Turbo läser upp till 16 385 tokens per anrop, prompt, historik och dokument tillsammans. Den skriver upp till 4 096 utdata-tokens per svar.
Vad kan OpenAI: GPT-3.5 Turbo göra?
OpenAI: GPT-3.5 Turbo tar emot text och returnerar text. Den stöder verktygsanrop, strukturerad JSON-utdata.
Hur anropar jag OpenAI: GPT-3.5 Turbo från min kod?
Peka valfritt OpenAI-SDK mot https://api14.com/api/v1 och sätt model till "openai/gpt-3.5-turbo", inga andra kodändringar. Kopiera ett färdigt exempel från kodpanelen på den här sidan.
Vilka alternativ finns till OpenAI: GPT-3.5 Turbo?
Jämförbara Text-modeller till ett liknande pris: Mistral: Mistral Large 3 2512, OpenAI: GPT-4.1 Mini, Perplexity: Sonar. Alla körs via samma API-nyckel, så att byta är en sträng.

Community för OpenAI: GPT-3.5 Turbo

Ny tråd

Den här communityn har inga trådar ännu. Starta den första om OpenAI: GPT-3.5 Turbo.