Vi använder cookies. Cookies och webbläsarlagring håller dig inloggad och kommer ihåg dina preferenser. Med ditt tillstånd mäter vi också hur webbplatsen används. Du kan när som helst. Läs vår cookiepolicy.
OpenAI: GPT-5.6 Terra
openai/gpt-5.6-terraTesta OpenAI: GPT-5.6 Terra nu
Körs på ditt saldo till priserna ovan. Nya konton börjar med gratis användning.
Ett API. Alla modeller.
Sessionskostnad 0,00 US$
Inställningar
Avancerade parametrar
OpenAI: GPT-5.6 Terra i korthet
- Indatapriset är 344% högre än medianen för 434 Text-modeller.
- Kontextfönster på 1 050 000 tokens, tillräckligt för långa dokument och konversationer i flera steg.
- Stöder verktygsanrop (function calling) för agenter och integrationer.
- Stöder strukturerad JSON-utdata med ett schema.
- Stöder styrning av resonemangsnivå.
- Tar emot bilder som indata (vision).
- Ett typiskt anrop (1,000 indata / 500 utdata-tokens) kostar ungefär 0,03 US$.
Om OpenAI: GPT-5.6 Terra
GPT-5.6 Terra är en textmodell från OpenAI, en del av GPT-5.6-serien. OpenAI positionerar den som den balanserade nivån i den serien, mellan flaggskeppsnivån Sol och den kostnadseffektiva nivån Luna. Den släpptes av leverantören den 9 juli 2026, och dess kunskapsavgränsning är den 16 februari 2026. Om du väljer inom GPT-5.6-familjen är Terra det mellersta alternativet: mer kapabel än Luna, mindre kapabel än Sol, och avsedd för allmänt arbete snarare än en enda smal nisch.
Modellen accepterar text, bilder och filer som indata, och den returnerar endast text. Dess kontextfönster är 1 050 000 tokens, vilket är tillräckligt stort för att rymma hela kodbaser, långa dokumentsamlingar eller utökade konversationshistoriker i en enda begäran. Den maximala utdatan är 128 000 tokens, så svaren kan vara långa liksom indata. Eftersom bild- och filindata stöds tillsammans med text kan du blanda format i en och samma prompt i stället för att först konvertera allt till ren text.
Dessa förmågor pekar mot några praktiska användningsområden. Vardaglig kodningshjälp passar väl: läsa ett arkiv eller en uppsättning källfiler som indata och producera patchar, förklaringar eller ny kod som utdata. Resonemangsuppgifter över långt material passar också, eftersom kontextfönstret gör att du kan tillhandahålla fullständiga dokument i stället för utdrag. Agentiska arbetsflöden är en annan matchning, med tanke på parametrarna för verktygsanrop som listas nedan. Dokument- och bildgranskning är också möjlig, till exempel att extrahera strukturerad data från skannade sidor eller skärmbilder och returnera den som text.
Du anropar modellen via api14:s OpenAI-kompatibla API med modell-id:t "openai/gpt-5.6-terra". De stödda begärandeparametrarna är include_reasoning, max_completion_tokens, max_tokens, reasoning, reasoning_effort, response_format, seed, structured_outputs, tool_choice, tools och verbosity. I praktiken innebär det att du kan styra utdatalängden, begära resonemangsspår eller ange hur mycket resonemangsarbete som spenderas, begära JSON eller andra strukturerade format, ange en seed för reproducerbarhet, och definiera verktyg med en policy för verktygsval för agentliknande loopar. Parametern verbosity låter dig styra hur lång eller kort prosa utdatan är.
En gräns värd att notera är att utdatan endast är text, så om du behöver genererade bilder eller ljud är denna modell inte rätt val. Leverantörens beskrivning ramar in Terra kring vardaglig kodning, resonemang och agentiskt arbete, vilket antyder att för de mest krävande uppgifterna inom dessa områden kan flaggskeppsnivån Sol vara det bättre valet, medan Luna kan passa lättare arbetsbelastningar. Inom dessa gränser täcker Terra ett brett spektrum av applikationer med text in och text ut.
Så anropar du OpenAI: GPT-5.6 Terra API
- Skapa en API-nyckel i din kontrollpanel.
- Installera det officiella openai-SDK:t för ditt språk.
- Sätt baseURL till https://api14.com/api/v1 och model till "openai/gpt-5.6-terra".
import OpenAI from "openai";
const client = new OpenAI({
baseURL: "https://api14.com/api/v1",
apiKey: process.env.API14_API_KEY,
});
const result = await client.chat.completions.create({
"model": "openai/gpt-5.6-terra",
"messages": [
{
"role": "user",
"content": "Explain vector databases in two sentences."
}
]
});
console.log(result.choices[0].message.content);
Parametrar som stöds
include_reasoningmax_completion_tokensmax_tokensreasoningreasoning_effortresponse_formatseedstructured_outputstool_choicetoolsverbositySpecifikationer
- Kontextlängd
- 1 050 000
- Max utdata
- 128 000
- Indata
- file, image, text
- Utdata
- text
- Kunskapsgräns
- 2026-02-16
Anrop på api14 · senaste 7 dagarna
OpenAI: GPT-5.6 Terra: vanliga frågor
- Vad kostar OpenAI: GPT-5.6 Terra API?
- OpenAI: GPT-5.6 Terra kostar Indata 7,00 US$ / 1M tokens. Det dras från ditt USD-saldo endast för lyckade anrop; misslyckade anrop är gratis.
- Hur stort är kontextfönstret för OpenAI: GPT-5.6 Terra?
- OpenAI: GPT-5.6 Terra läser upp till 1 050 000 tokens per anrop, prompt, historik och dokument tillsammans. Den skriver upp till 128 000 utdata-tokens per svar.
- Vad kan OpenAI: GPT-5.6 Terra göra?
- OpenAI: GPT-5.6 Terra tar emot file, image, text och returnerar text. Den stöder verktygsanrop, strukturerad JSON-utdata, styrning av resonemangsnivå.
- Hur anropar jag OpenAI: GPT-5.6 Terra från min kod?
- Peka valfritt OpenAI-SDK mot https://api14.com/api/v1 och sätt model till "openai/gpt-5.6-terra", inga andra kodändringar. Kopiera ett färdigt exempel från kodpanelen på den här sidan.
- Vilka alternativ finns till OpenAI: GPT-5.6 Terra?
- Jämförbara Text-modeller till ett liknande pris: OpenAI: GPT Terra Latest, OpenAI: GPT-5.6 Terra Pro, Google: Gemini 3.1 Pro Preview Custom Tools. Alla körs via samma API-nyckel, så att byta är en sträng.
Community för OpenAI: GPT-5.6 Terra
Ny trådDen här communityn har inga trådar ännu. Starta den första om OpenAI: GPT-5.6 Terra.